19 Haziran 2019

Yaşlılara Evde Bakım Parası

Yaşlılara Evde Bakım Parası

Yaşlılara evde bakım parası ve yardım maaşı bağlanması sosyal devlet anlayışını gerektirdiği gereklerden biridir. Ve SHÇEK tarafından başlanılan 2013 yılı itibari ile Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilen bu uygulama son birkaç yıldır ülkemizde başarıyla hayata geçirilebilmektedir. Çevrenizde bulunan bir ferde evde bakım parası bağlatabilmeniz için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurunuzu ve gerekli evraklarınızı iletmek ve kriterlerinizin tutması durumunda gerekli yönlendirmeleri izleyerek işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

2014 ün ilk günlerini karşıladığımız bu günlerde yeni 6 aylık dönem maaşının belirlenmemiş olmasına rağmen geçtiğimiz yılın maaşları bu konu hakkında bilgi vermekte. Geçtiğimiz yılın il 6 aylık periyodunda evde bakım maaşı 700,58 TL ile sınırlı iken ikinci 6 aylık periyotta bu maaş 731,29 TL ye yükseltilmişti. Bu durumda herhangi bir düşürmenin yapılamayacağını var sayarsak üç aşağı beş yukarı yeni dönem maaşlarının da 750 TL civarlarında dolanacağını söylememiz pek de yalan olmaz.

Yaşlılar evde bakım maaşına sahip olabilmek için belli kriterleri sağlamalıdırlar. Programın adı zaten EVDE yaşlı bakımı olduğundan bir kişinin bu aylığı alabilmesi içinde evde bakılma zorunluluğuna sahip olması gerekir. Bu şartın sağlanması da ilgili yönetmelikte Ağır Özürlü sınıfına girme ve %50 ve üzerinde engel oranına sahip olmak şeklinde belirtilmiştir.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın