19 Haziran 2019

Torba Yasa Maden İşçileri

Torba Yasa Maden İşçileri

Torba yasanın kabulünün ardından pekçok kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler geldi. Bunlardan en çok konuşulanı ise Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerimizden dolayı; Maden İşçileri.

Haftalık Çalışma Saatleri Nedir?

Yeni düzenleme de yer alan kanunla çalışma saatleri düzenlendi. Öncelikle haftalık çalışma saati en fazla 36 saat olarak belirlendi. Fakat firmaların baskısıyla bu süreye 9 saat eklendi ve 45 saat oldu. Bu 45 saatin 36 saati yerin altında 9 saati ise yerin üstünde çalışılacak. Günde en fazla 6 saat çalışabilecekler. Sadece olağanüstü haller dışında haftalık çalışma saati üzerine çıkılabilecek. Bunu ise fazla mesai ücreti ile ücretlendirip yüzde yüz mesai olarak hesaplanacak.

Maden İşçilerinin Maaşı Ne Kadar?

Bir diğer önemli konu ise MAAŞ. Maden işçilerinin maaşı en az iki asgari ücret olarak belirlendi. Bu durum iyi gibi gözüksede işverenlerin pek işine gelmedi ve birkaç Zonguldak Maden firması çalışmayı durdurdu. Gerekçe olarak işçi maaşlarının artmasıyla giderlerin arttığını ve bu şekilde kar edemeyeceklerini belirttiler.Kıdem tazminatı aranmayacak olması sebebiyle bir gün bile çalışan işçi işten çıktığında tazminatını alabilecek.

Senelik İzin Kaç Gün Oldu?

Senelik izinlere ise dört gün daha eklendi. 5 yıldan az süreli ve iş sözleşmesinde önceden belirtilmiş bir ibare yok ise bir işçinin senelik izni 18 güne çıkmış oldu.

Bilinmesi Gerekenler

Ayrıca işverenin alt işverine bağlı olarak çalışıyorlarsa ve bu alt işveren başka bir alt işverene devretmesi durumunda işçilerin tüm hakları aynı şekilde yeni alt işverene aktarılır. Böylece bütün hakları korunmuş olur.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın