19 Haziran 2019

SSK EMEKLİ ZAMMI NE KADAR 2014

SSK EMEKLİ ZAMMI NE KADAR 2014

2014 SSK EMEKLİ ZAM ORANLARI NEDİR?


SSK emekli zammı
, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından belirlenmekte olup, enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte zam oranları hazırlanmaktadır. 2013 yılı enflasyon oranının açıklanmasıyla 10 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisi zam alacak.5510 sayılı kanuna göre emekli maaşları, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, bir önceki yılın altı aylık dönemi için, açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı kadar attırılmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan, 2013 yılı Aralık ayı TÜFE oranı yüzde 0,46, 2013 yılı tüm ayların TÜFE oranı ise, yüzde 7,4 olarak açıklanmıştır.Altı aylık dönem için endekste meydana gelen artış oranı ise yüzde 3.27 olarak gerçekleşmiştir.

2014 YILINDA SSK EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN OLACAK?

Altı aylık endekste gerçekleşen oran bağlamında, SSK emekli zammı 2014 yılı için işçi ve Bağ-Kur’ lular için yüzde 3.27 olarak belirlenmiştir. Memur ve memur emeklilerine ise yüzde 0.26 oranında enflasyon farkı verilecektir. Aynı zamanda memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmede belirlenmiş olan, enflasyon farkına ek olarak 2014 Ocak ayı zammı da verilecek.

2014 YILINDA SSK EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Tüm bu oranlar göz önüne alınarak, SSK emekli zammı ne kadar olacak sorusu daha net cevapladığında; memur emeklilerinin maaşlarında ortalama 150 lira artış olmakla beraber en düşük işçi emeklisi maaşına 31 lira, SSK emeklisine 28 lira, esnaf emeklisine 25 lira ve Bağ-Kur emeklisi maaşına 19 lira şeklinde yansıyacak.

Etiketler:

Yorum Yapın

2 Yorum "SSK EMEKLİ ZAMMI NE KADAR 2014"


selim
4 yıl 11 ay önce

ssk dan emekliolan bie vatandaş olarak vermişoldukları zama tşk cok yapmışlar 880tl maşla sayın baş bakanımız gelsin ikitane cocuk okutuyorum üniverisidede okutsun bakalım okutabiliyormu şahsem ben bu zamı yapanları allaha havalediyorum allah yar ve yardımcımız olsun diyorum sayın başbakanımıza mektup yazdım ama hicbir cevap alamadım türkiye dünyayı doyuruyoo ama icersindeki acları bulamıyor ne hikmetse sayın baş bakınımızın bu mesajı işallah okurda bizlere yardımcı olur dileyimle

zihni
5 yıl 1 ay önce

Böyle bir zam oranı olabilirmi? Biz emeklilerle dalga mı geçiyorlar.Ben ssk emeklisiyim.25 yıl devlete pirim ödedim.Bu miktarda yapılan zam oranları emekliyi açlığa mahkum ediyor.Zam oranını belirleyenler biraz ellerini vijdanlarına koysunlar da emekliye verilecek zammı verirken bir daha düşünsünler.Teşekkür ederim..