14 Ekim 2019

SGK Sorgulama

SGK Sorgulama
SGK, yeni düzenleme ile tekrar şifresiz olarak ssk hizmet dökümü TC Kimlik No ile hizmet bilgileri başta olmak üzere bir çok paneli görmemize imkan sağlayan sistemi hizmete sundu.
İnternet üzerinden interaktif sosyal güvenlik merkezi (E-SGM) girmek bir çok bilgiyi görmemize imkan sağlıyor.

sgk-sorgulama-ekrani

İlk olarak E-SGM ye girdikten sonra açılan ekranda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isek TC. panelini seçiyoruz ve yukarıda gördüğümüz açılan ekrana yazılı olan istenen bilgileri giriyoruz:

  1. TC. Kimlik Numarası
  2. Nüfusa kayıtlı olduğumuz il
  3. Doğum yılımız
  4. Cilt Numaramız

Yukarıda yazılı olan bilgileri ilgili kutucuklara yazdıktan sonra en alttaki güvenlik kodu sorusunu, kutucuğun altından aynen kopyalıyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda artık SGK Tescil Kaydı bilgilerimizi bulabiliriz. Bunun yanında SSK dökümünüzü ve SSK sorgulama işlemlerinizi ( 4 a hizmet sorgulama), SGK rapor parası bilgilerimizi, emekli maaşı bilgilerimizi, ne zaman emekli olurum da kullanmak üzere gerekli tarihleri, iş görmezlik ile ilgili ödeme bilgilerimizi, hastane provizyon durumunuzu ve GSS borç kaydı ve tescil durumunu istediğimiz gibi görüntüleyebilir, yazıılı olarak çıktısını da alabiliriz.
Eğer bu kısımda bizim doğru olmadığını düşündüğümüzve değişen bilgilerimiz varsa bilgiler varsa düzentilmesi için SGK ya itiraz dilekçesi ile başvurabiliriz. Örneğin bu sayfadan sorgulanabilen GSS borç kaydına baktığınızda bir borç ile karşılaşabilirsiniz. Eğer daha önceden bir elir testi yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız ya da yaptırmadıysanız primleriniz en yüksek tutar olan g-2 seviyesine göre hazırlanmış olacak ve yüksek bir borç ile karşılaşma ihtimaliniz artacak. Bunun bilgisini bu sayfadan alabilir ve yine aynı sayfada açıklanan bilgiler ışığında ikametimizin bulunduğu kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız ve gelir testine göre yeniden prim hesaplattırmanız ve buna göre yeni bir borç planı çıkarttırmanız gerekmektedir.
Veya başka bir örnek, primleriniz işyeri tarafından düzenli ödeniyor mu? 2014 yılında kaç günlük ödenmiş? Aynı şekilde SGK provizyonunuzun istediğiniz tarihteki durumu nedir? Tüm bu soruların cevabını SGK nin bu hizmetiyle öğrenmeniz mümkün.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın