14 Ekim 2019

Mal Bildirim Formu

Mal Bildirim Formu

Mal bildirim formu, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’na göre kamuda çalışanlar tarafından doldurulması zorunlu olan formlardan biridir. Mal Bildirim Kanunu’na göre  “Devlet Memurları kendileri, eşleri ve velayeti altındaki çocuklarına ait taşınır ve taşınmaz malları, alacak ve borçları hakkında özel kanunda yazılı hükümler uyarınca mal bildirimi verirler” denilmiştir.

 

Kimler mal bildirim beyanında bulunmak zorundadır?

Devlet dairelerinde aylıklı çalışmak suretiyle kamu hizmetinde çalışan tüm memurlar ve işçi olamamak şartıyla diğer kamu görevlileri mal bildirim beyanında bulunurlar.

Devlet memurları mal beyanında bulunurken kendilerinin, eşlerinin ve velayetindeki çocuklarına ait taşınır ve taşınmaz mallar ile alacak ve borçlarını bildirirler.

İşe ilk başlarken verilen mal bildirim beyanı, göreve devam eden memurlar için sonu “0” ve “5” ile biten her yılın en geç şubat ayı sonuna kadar yenilenmesi gerekir, aksi taktirde mazeretsiz bildirimde bulunmayanlar için işlem yapılır. Benzer şekilde, gerçeğe aykırı bildirimde bulunmak da suç teşkil eder.

 

Mal Bildirimi Nasıl Doldurulur?

  • Bahsi geçen form; memurun kendiel yazısıyla, tükenmez kalemle, anlaşılır ifadeler ve okunaklı olarak doldurulur (ya da benzer şekilde elektronik ortamda).

 

Form, aşağıda görüldüğü gibi önlü arkalı olmak üzere 2 sayfayadan ve doldurulması gereken 8 maddeden oluşmaktadır ve itinayla doldurulması gerekmektedir. Bu maddelerle ilgili küçük bir açıklama form üzerinde bulunmaktadır ve doldurmadan önce dikkatle okunması önerilir.

 

Mal bildirim beyanında oldurmamız gereken başlıklara bakacak olursak ;

mal-bildirim-formu-ornegi

 

BÖLÜM – 1 KİMLİK BİLGİLERİ doldurulur;

Bu Kısıma;   “Kendisi”, “Eşi”, “Çocuğu” ile ilgili bilgiler yazılır.

BÖLÜM – 2 TAŞINMAZ MAL BİLGİLERİ doldurulur;

Bu Kısıma;   “Bina”, “Tarla”, “Arazi”, ‘’Bahçe’’ , ‘’Arsa” gibi taşınmazlar yazılır.

BÖLÜM – 3 KOOPERATİF BİLGİLERİ doldurulur.

BÖLÜM – 4/A- TAŞINIR MAL BİLGİLERİ doldurulur;

Bu Kısıma;     Kara, Deniz veya Hava taşıtları

BÖLÜM – 4/B- DİĞER TAŞINIR MALLAR doldurulur;

Bu Kısıma; Pul-Para Koleksiyonu veya diğer koleksiyonlar, antika özellikli eşyalar, kıymetli eşyalar, hayvanlar, tablolar v.s.

BÖLÜM – 5- BANKA VE MENKUL DEĞERLER doldurulur;

Bu Kısıma; Yurt içindeki veya yurt dışındaki bankalardaki varlıklar ile özel finans kuruluşlarında bulunan para ve menkul değerler yazılır.

BÖLÜM – 7- BORÇ-ALACAK BİLGİLERİ doldurulur;

Bu Kısıma;   Tüzel kişilerde unvan yazılacaktır.

BÖLÜM – 8- HAKLAR VE SERVET BİLGİLERİ doldurulur;

Bu Kısıma;   Menkul mallara ait patent, telif hakkı gibi haklar yazılacaktır.

 

Son olarak, mal bildirim formunu eksiksik doldurduktan sonra, en alt kısımdaki bildirim sahibinin adı, soyadı, bildirim tarihi doldurulup imzalanır ve defterdarlığa gönderilmek üzere 2×32 ebatlarında bir zarla katlamadan ve buruşturmadan konulur ve ağzı kapatılarak çalışılacak olan kurumun özlük işlerine teslim edilir.

Mal Bildirim Formu İndirmek için tıklayın.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın