19 Haziran 2019

İşsizlik Sigortası

İşsizlik Sigortası

İşsizlik sigortası nedir ?

İşsizlik sigortası, bir işyerinde çalışırken , çalışma istek, yetenek,sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen,kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere , uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen , sigortacılık  tekniği ile  faaliyet gösteren  , Devlet tarafından  kurulan zorunlu bir sigorta koludur.

İşsizlik sigortasından kimler faydalanıyor?

 İşsizlik sigortası sağladığı gelir güvencesi ile , işsizlerin alım güçlerini belli ölçüde  koruduğunda  toplu talep üzerinde olumlu etki yapacaktır. İşsizlik sigortasından yararlanabilecekler, en az altı yüz gün sigortalı olarak prim ödenmiş olunması gerekmektedir. İşyerinden çıktıktan  geriye doğru bakıldığında yüz yirmi gün  prim ödenmiş olması gerekmektedir. Otuz gün içersinde gidilip  İŞKURA  başvurulması gerekmektedir. Çağımızın kaçınılmaz kaygısı haline gelen işini kaybetme stresini  yaşamadan çalışma hayatınızı sürdürmenizi , işsiz kalsanız bile yeni bir iş bulana kadar  ödemelerinizin karşılanmasını sağlar. İşsiz kalma  durumunda , bu dönemde oluşabilecek ihtiyaçlarınıza karşılamak için hazırlanan bu ödeme şekli , yeni bir iş buluncaya kadar devam etmektedir.

120 gün kesintisiz olmak üzere son üç yıl toplam 600 günü  doldurmuş olan tüm çalışanların kullanacağı bu işlik sigortasını işten çıktıktan sonra otuz gün içinde bildirmeniz gerekmektedir. Bir çok aniden işsiz kalanlar için kurtarıcı bir sigorta olan bu işsizlik sigortası  belli bir zamana kadar sürmektedir. İşsizlik sigortası nedir ? cevapları kısaca bu şekilde sıralanmaktadır

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın