14 Ekim 2019

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı, ilgili şartları kapsamak şartıyla sigortalı olarak çalışırken işten çıkarılan işçilerin en doğal haklarından birisidir. Çünkü , çalışanların sigortalarından bunun içinde belirli bir miktar çalışırken kesilmektedir.

Bu şartların neler olduğunu daha önceki yazımızda belirtmiştik. Peki, işsizlik maaşı ne kadar ve kaç ay süre ile alınır?

 

Bu kısmı ilgili yasalar çok açık şeklide açıklıyor. İlk olarak kişinin başvurusundan sonra kaç ay süre ile işsizlik maaşı alacak olduğuna bakacak olursak; yasa der ki:

 

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  1. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  2. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  3. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

 

İkinci olarak işsizlik maaşı ne kadar alınır?

 

İlgili yasaya göre, işsiz kalan kişinin alacağı maaş, çalışırken son dört ayda aldığı maaşın brüt ortalamasının yüzde kırıkı kişiye ödenir der. Örnek olarak 1000 TL maaş alan bir kişi ortalama 400 TL işsizlik maaşı alır. Bunun yanında küçük bir damga vergisi kesintisi de olacaktır.

 

Örnek 5000 lira aylık geliri olan bir kişi de mi işsizlik sigortasından maaşının yüzde 40’ı ücret alacak? Bunun cevabı hayır. Yine ilgili yasaya göre işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde seksenini geçemez. Yani bu durumda en yüksek işsizlik ödeneği 2014 net olarak 850 TL civarı olmaktadır.

 

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın