14 Ekim 2019

İşsizlik Maaşı 2014

İşsizlik Maaşı 2014

Sosyal Sigortalar Kanunu’nun yeni düzenlemeleriyle birlikte işsizlik sigortası çalışanları bir nebze olsun rahatlatmış durumda. Çünkü, sigorta kapsamında belirli şartları yerine getirmiş kişiler, işsiz kaldıkları andan itibaren belirli bir süre maaş almaya ve genel sağlık sigortasından kendileri ve bakmakta oldukları kişilerin yararlanmasına imkan sağlıyor.

 

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

 

Daha önce sigortalı çalışan kişi aşağıdaki dört maddeyi sağlarken işssiz kaldıysa işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Peki bunlar nelerdir ?

 

1-Kendi isteği veya kusuru dışında işsiz kalmış olması,

2-İş hakkı feshinden   önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

3-Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

4-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmuş   olması   gerekmektedir.

 

İşsizlik sigortası başvuru nasıl yapılır?

 

İş hakkı feshedilen kişi, bu tarihten itibaren takip eden 30 gün içinde şahsen veya elektronik ortamda İŞKUR’a başvurmakla mükelleftir.

Ölüm, hastalık, tutukluluk ve buna benzer haller dışında 30 gün içinde başvurada bulunmayan kişilerin alacağı işsizlik maaşı, gecikme süresi hesaplanarak toplam maaş alınacak süreden düşülür ve kişi daha az süre işsizlik maaşı alır.

 

İşsizlik maaşı ne gün yatar?

 

İlk işsizlik ödeneğinin ödenmesi, başvurunuz onaylandığı tarihi izleyen ayın sonuna kadar yatmaktadır.

 

İssizlik maaşı nereden alınır?

 

Maaş almaya hak kazanmış kişiler TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte istedikleri PTT şubesinden paralarını alabilirler.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın