19 Haziran 2019

GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama

Aslında adına genel sağlık sigortası (GSS) değil de zorunlu genel sağlık sigortası demenin daha doğru olacağı ülkemizin yeni sağlık sisteminin adıdır. Sağlık hizmetlerinin finansmanı sigortalı çalışanların sigortalarından, belirli bir ücretinden altında aylık geliri olanların ve kız çocuklarının evlenene veya işe girene kadar devlet tarafından, erkek çocukların ise lisede 20 yaşına kadar, yüksek öğretimde ise evli olmamak şartıyla 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden karşılanacak. Öğrenciler, her yıl SGK kurumlarına öğrenci belgelerini tanzim etmelidirler.

gss-borc-sorgulama

Burada akla gelen ilk soru kimin ne kadar geliri olduğu nereden bilinecek ve nasıl hesaplanacak. Bunun için GSS’ li olmayanlar gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuracaklar ve ödemeleri gereken prim hesaplanacak. Eğer başvuru yapmazlarsa kendilerine en üst limit üzerinden otomatik olarak sağlık sigortası yapılmış olacak ve daha fazla prim ödemek durumunda kalacaklar.

GSS ödemeleri nereye yapılacak?

Bankalara TC Kimlik Numaraları ile borçlar ödenebilir. Online olarak Ziraat Bankasından kredi kartı ile de yatırılabilir.

Borcum Çok Fazla, Ne Yapmalıyım?

Eğer kişiler gelir testi ile daha önce başvurmadı ve üst limitten borçlandırılırsalar bunun için vakıflara itiraz dilekçeleri ile başvurabilirler.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın