22 Ağustos 2019

Emzirme Ödeneği

Emzirme Ödeneği

Doğum yapmış sigortalı kadına ya da sigortası olmayan eşi doğum yapmış erkeğe emzirme ödeneği verilir. Emzirme ödeneği 4A ve 4B sigorta türlerinde bir ödeme olup sigortalının bağlı olduğu kurum tarafından verilir.

Emzirme Ödeneği Şartları

Bu ödeneği alabilmek için aşağıdaki şartları sağlanmış olması gerekmektedir.

  • 4A sigorta türünde sigortalı kadın ve ya eşi sigortalı olmayan erkeğin doğumdan bir yıl önce en az 120 günlük sigortaya prim yatırmış olması
  • 4B sigorta türünde ise kendi adına ya da hesabına doğumdan bir yıl önce en az 120 günlük sigortaya prim yatırmış olması ve geçmişe dönük prim borcunun olmaması
  • Çocuğun / çocukların yaşıyor olması

şartları aranmaktadır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.  Emzirme ödeneği 2014 yılı için  103,00 TL olarak belirlenmiştir.Emzirme ödeneği yalnızca her çocuk için bir defaya mahsus alınır. Ayrıca emzirme ödeneği için başvuru süresi doğumdan itibaren 5 yıldır.

Emzirme Ödeneği Başvuru

Emzirme ödeneği almaya hak kazanan kişi bağlı bulundukları il müdürlüğüne ve ya sigorta kurumuna giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Emzirme Ödeneği İçin Gerekli Belgeler

Başvuru ve müracat için yanınızda sadece başvuru için talep dilekçesi ve hastanenin size vermiş olduğu doğum raporudur.

Emzirme Ödeneği Talep Dilekçesi indir

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın