22 Ağustos 2019

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİ MAAŞI

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİ MAAŞI

Emekli sandığı 1950 yılında Maliye bakanlığına bağlı iken, 2006 yılında yapılan değişiklikler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına  bağlı olarak ,T.C sosyal güvenlik kurumuna bağlanmıştır.  Bu durumdan sonra emekli sandığı ismi yok olmuş artık. 4a-4c terimleri kullanılmaya başlanmış. Türkiye’de emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlamakla yükümlü olan emekli sandığı  emekli memurların neredeyse en büyük güvencesidir.

EMEKLİ SANDIĞI KANUNU NEDİR?

Emekli sandığının asli ve en önemli amacı 5434 sayılı kanun ile kamu alanında çalışan memurlarla askeri personellerin emekliliklerinde, yahut malul duruma düşmeleri sonucunda vefat etmeleri halinde, dul eşlerinin ya da çocuklarının güvenliklerini sağlamaktır. Emekli sandığından yararlanan vatandaşlar, sağlık alanında da yeterince iyi bir hizmet almaktadırlar. T.C Emekli Sandığında raporu olan hastaların ilaç kullanma esasları 25221 sayılı resmi  gazetede yayınlanmıştır.  Emekli sandığı yalnızca memurlarla ilgili bir konudur.  Emekli sandığı ,  doğum yapacak olan emekli memur bayanlara da yardım etmektedir. Emekli sandığı gebe memurları mağdur etmemek için kanunlar koymuştur. Gebeler bu kanunlardan yararlanmaları için bazı formaliteler yerine getirmelidirler.  Gerekli  evraklar en az üç gün önce alınmış olması gerekir. Kanunlar da birden fazla bebek bekleyen bayanlara sekiz yerine on hafta izin verilmektedir.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİ MAAŞI

Emekli sandığı,  emekli maaşları  emeklilere güzel olanaklar sağlıyor. Çalışamayacak duruma gelen emeklilerin tek dayanağı oluyor. Meclisten yayınlanan bu yasa gerçekten emekliler , memurlar açsından sevinilesi.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın