19 Haziran 2019

Çıraklık Sigortası

Çıraklık Sigortası

Merhaba Sevgili Okurlarımız;

Çıraklık ve mesleki eğitim gören oldukça fazla genç bireylerimiz var. Bunların sigorta kapsamı nedir, emeklilik için primden sayılır mı, çıraklık sigortası ne işe yarar avantajları var mı gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Çıraklık  Sigortası Nedir?

5510 sayılı Kanuna göre 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Bunlar hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılırlar.

Çıraklık Sigortası Primden Düşer Mi?

Malesef hayır. Bu sigorta prim olarak sayılmaz sadece sigortalı olduğunuz sürece sosyal haklardan yararlanabilirsiniz. Yani emekli olmak için prim gün sayınıza eklenmeyecektir.

Kısmi Zamanlı Öğrenciler İçin Sigorta

Yüksek öğrenim kurumunda kısmi zamanlı olarak çalışan öğrencilerde iş kazası sigortası ile sigortalanıyor. Primleri ödenmez.

Etiketler:

Yorum Yapın

4 Yorum "Çıraklık Sigortası"


Mehmet demirtaş
3 yıl 7 ay önce

1995 yılında çıraklık okuluna başladım bu yaşta sigortasız oldu emekli yaşınız düşer demişlerdi okulda milyonlarca insanin beklediği bi kanun nasıl çıkmaz meclisten lütfen bizide duyun.

erkan kantekin
4 yıl 7 ay önce

merhaba beninde çıraklıkla ilgili sıkın tılarım var 1988 yılında çıraklık okulundan ssg no verdiler bizlere ozamanlar bu numara size çok faydası olacak söylediler şimdi sayılmaz diyorsunuz ne yapmamız gerekiyor her şeye bir yasa çıkıyor bunları gündeme getirmiyorsunuz biraz da bunlardan gündem yapın belki bir fayda olur milyonlarca garibanlara her yazınızı okuyorum hep aynı senaryolar sayılmaz söyluyorsunuz o zaman bizim yazılarımıza yorum yapmanız gereksiz buluyorum teşekkürler.

Anonymous
3 yıl 3 ay önce

ABDULLAH YÜREKLİ Merhaba bende çıraklık sigortası maduruyum biz nereden bilelim pirim yatacağını bunu devlet takip etmelidi mağdiriyetimizin giderilmesi için hükümetimizden adım bekliyoruz teşekürler

Anonymous
3 yıl 5 ay önce

çıraklıgın baslangıc sayılması birçok garibanın hayatını kurtarır ltfen yardım edin