19 Haziran 2019

Başkasının Kimliği ile İşe Girenler

Başkasının Kimliği ile İşe Girenler

Merhaba Sevgili Okurlarımız,

Herhangi bir sebepten ötürü kendi kimliğini kullanamamış vatandaşlarımız için yazı hazırladık. Başkasının kimliği askerlik, kan davası, işyeri aranan şartları sağlayamam gibi nedenlerle kullanılabilir.

Eğer böyle bir sebepten ötürü başka bir kişi adına işe girip sigorta primleriniz o kişi adına ödenmişse ve bunu kendi priminize aktarmak istiyorsanız bunu Mahkeme İlamı ile ispat edebilirseniz bunu gerçekleşmesi mümkündür. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının haklarını korumayı amaçlamaktadır.

Kanun Ne Diyor?

“BAŞKASININ NÜFUS CÜZDANI İLE TESCİL EDİLENLER

Bazı sigortalılar işe girişleri sırasında muhtelif nedenlere dayanarak aile fertlerinin, akrabalarının veya diğer üçüncü şahısların Nüfus Hüviyet Cüzdanlarını kullanmakta ve bunun sonucu olarak fiilen çalışan sigortalı yerine, Nüfus Hüviyet Cüzdanı kullanılan kimseler adına tescil işlemi yapılmakta, Kurumumuza bordro verilmekte ve primi ödenmektedir. Fiilen, çalışanların Sosyal Güvenlik haklarının korunması ve muhtemel suiistimallerin önlenmesi bakımından, bu gibi hallerde tahakkuklar üzerinde hak iddia eden kimsenin bunu mahkeme ilamı ile ispat ettirmesi gerekir.”

Örnek: Bir fabrika da lise mezunlarını işe aldıkları için kendi yerime abimin kimliği ile başvurdum. 10 yıl boyunca burada abimin adına prim yatırıldı. Bunu kendi üzerime alma şansım var mı?

Eğer mahkeme ilamı ile orada çalışan kişinin siz olduğunu kanıtlarsanız, 10 yıl boyunca abinize ödenen primin tamamını kendi adınıza aktarıp prim gün sayınıza ekletebilecek ve o koşullara göre değerlendirileceksiniz. Yani sigorta başlangıcınızı da o tarihe aktarabiliyorsunuz.

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın