22 Ağustos 2019

Aile Yardımı Ödeneği (Çocuk Parası)

Aile Yardımı Ödeneği (Çocuk Parası)

Aile yardımı ödeneği 399 sayılı KHK’ye tabi çalışan sözleşmeli ve geçici personel ve evli olan Devlet Memurlarına veriliyor.
Hak ediliş kriterleri hiçbir şekilde çalışmayan ve sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş için gösterge rakamı 2134 iken çocukların her biri için ise gösterge rakamı 250 olarak son yasada belirlenmiştir. Bu gösterge rakamı ile aylık katsayısı çarpılarak çıkan sonuç aylık olarak ödeniyor.
Bu durum geçici personel eş ve çocuklarında biraz farklı oluyor çünkü geçici personel bu ödeneğin gelir ve damga vergisini vermek zorunda olduğu için eş içi gösterge rakamı 2533 çocukları için ise 297 olarak belirlenmiştir.

EN FAZLA KAÇ ÇOCUK İÇİN YARDIM ÖDENEĞİ ALINABİLİR?

2011 yılına kadar sınır 2 çocuk iken bu artık kalktı. Her çocuk için artık bu ödenek alınmaktadır. Ayrıca istisna durumlar olan üvey çocuk ve dul memurların çocukları da bu ödenekten faydalanabiliyor.

EŞLER MEMUR İSE

Bu durumda ödenek kocaya veriliyor. Eğer eşlerden birisi ücretsiz izne ayrılırsa bu dönemdeki ücret diğer eş tarafından alınıyor.

EŞ ve ÇOCUK PARASI NE KADAR?

6 yaşına kadar olan çocuklar için 38,50 TL 6 yaşından büyük çocuklar için 19,25 TL ve eş için 164,31 TL aile yardımı ödeneği veriliyor.

Bu paraya devletin hiçbir şekilde el koyması mümkün değildir. Hiçbir haciz ve vergisi olmuyor, herhangi bir kesintiye tabi tutulmuyor.

NASIL HAK EDİLİR

Evlendiği ayı takip eden aydan sonra eş yardımı parasını, çocuk doğduktan sonraki ayda çocuk parasını almaya hak kazanılır. Bunu idareye beyanname ile bildirmesi gerekmektedir.

NASIL HAK KAYBEDİLİR

Eşinden boşanma veya eşinin ölümü durumunda eş için ödeneği, çocuğun ölümü, evlenmesi, erkek çocuk için ise 25 yaşını geçmiş olması nedeniyle aile yardım ödeneği kesilir.

 

Etiketler:

Yorum Yapın

İlk Yorumu Siz Yapın